Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi
Muzeum Pożarnictwa im. Stanisława Dydka w Starej Wsi
Oddział Muzeum Regionalnego w Brzozowie
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stara Wieś 1

Data założenia

1986

Zakres zbiorów

historia techniki, etnografia

Położenie na mapie gminy Brzozów
Mapa konturowa gminy Brzozów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi”
Położenie na mapie powiatu brzozowskiego
Mapa konturowa powiatu brzozowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi”
Ziemia49°42′42,703″N 22°00′52,236″E/49,711862 22,014510

Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi – muzeum z siedzibą w Starej Wsi (powiat brzozowski). Placówka jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Brzozowie, jej siedzibą jest Dom Strażaka.

Placówka powstała w 1986 roku z inicjatywy Stanisława Dydka, który pełnił funkcję społecznego opiekuna ekspozycji. W zbiorach instytucji znajdują się zabytki techniki, pamiątki związane z historią pożarnictwa oraz eksponaty kultury ludowej. Zajmująca sześć sal wystawa ukazuje m.in. pojazdy i samochody pożarnicze: konny wóz strażacki z 1928 roku, samochody Dodge (1950) i Star N71 (1952), przyczepkę samochodową P81 na motopompę (1953) oraz wózek pożarniczy, sikawki, hełmy i elementy umundurowania, sztandary, odznaczenia, dokumenty, fotografie oraz inne pamiątki związane ze Strażą Pożarną. Dodatkowo w ramach ekspozycji poświęconej kulturze ludowej, prezentowane są dawne narzędzia i przedmioty codziennego użytku.

Muzeum jest placówką sezonową, czynną we wtorki od maja do września. Zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]